Wizyta Magdy i Robertha ;)

W zesz艂ym tygodniu postanowili艣my zabra膰 klub 1,2,3 z Gdyni na kulinarno-muzyczn膮 wycieczk臋 do Peru. Roberth – peruwia艅czyk, kt贸rego pozna艂am w hiszpa艅skiej Galicji, na praktykach z programu Erasmus+ swoje wakacje sp臋dzi艂 podr贸偶uj膮c po Polsce. W czasie pobytu w Gdyni zgodzi艂 si臋 odpowiedzie膰 na zaproszenie Ani z klubu 1,2,3 aby opowiedzie膰 o swoim kraju w troch臋 inny spos贸b. Mianowicie, dzi臋ki pomocy klubowicz贸w wsp贸lnymi si艂ami przygotowali艣my danie peruwia艅skie, Causa Limea (nazwa pochodzi od Limy, stolicy Peru). Danie jest bardzo proste i sk艂ada si臋 ze sk艂adnik贸w, kt贸re zazwyczaj u偶ywamy w Polsce. Takich jak ziemniaki, jajka czy cebula. Tu warto wspomnie膰, 偶e ziemniaki w Polsce pojawi艂y si臋 dzi臋ki sprowadzeniu ich z Peru. W tym kraju istnieje ponad 4000 odmian tego warzywa.

Nie poprzestali艣my jednak na poznaniu Peru „od kuchni”. Podczas degustacji Causa Limea mieli艣my okazj臋 uda膰 si臋 r贸wnie偶 w muzyczn膮 podr贸偶 po Ameryce Po艂udniowej oraz Meksyku. Us艂yszeli艣my kilka andyjskich ballad, zwanych huayno. Opowiadaj膮 o hiszpa艅skiej kolonizacji i zniszczeniu imperium Ink贸w. Bardziej radosna piosenka pochodz膮ca z Meksyku to „Prisionero de tus brazos”, co mo偶na dos艂ownie przet艂umaczy膰 jako „wiezie艅 twych ramion”. Co ciekawe Roberth pracowa艂 w Peru przez pewien czas jako Mariachi, st膮d do perfekcji opanowa艂 „Cancion de Mariachi”, dobrze znana w Polsce z filmu Desperado.

Zako艅czyli艣my nasz膮 podr贸偶 l膮duj膮c w Polsce, gdzie przy gitarowym akompaniamencie Piotra od艣piewali艣my „Whisky” D偶emu (p贸ki co ulubiona polska piosenka Robertha).

Magda i Roberth